MUSTAFA ALPAY

DANIŞMA KURULU ÜYESİ

1986 yılında Kadıköy’de doğdu.  Elazığlıdır. Lise eğitimini Anadolu Hisarı Ticaret ve Meslek Lisesi’nde tamamladıktan sonra sırasıyla Göztepe Devlet Hastanesi sigorta servisinde ve özel bir şirkette insan kaynakları bölümünde iş tecrübeleri edindi. 2006-2007 yılları arasında Türk Hava Kuvvetlerinde vatani görevini yerine getirdi. 2007 yılından başlayarak 2008 yılının son çeyreğine kadar aile kuruluşu olan bir şirkette tanıtım ve personel işleri ile ilgilendi.
2011 yılında Muğla Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü’nden mezun oldu. Ayrıca Bahçeşehir Üniversitesi Hükümet Liderlik Okulu’nun Siyaset Akademisi ve Yerel Yönetimler Akademisi Bölümlerini 2012 yılı içerisinde tamamladı. 2015 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden  mezun oldu. 2019 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Politikası bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak master derecesi ve Kamu Politikası Uzmanı ünvanını almıştır.
İŞ HAYATI VE İŞ TECRÜBELERİ
2009-2011 yılları arasında lojistik sektöründe faaliyet gösteren kendi aile şirketlerinde Kurumsal İletişim Direktörü olarak görev almıştır. T.B.M.M. İdari ve Mali İşler Başkanlığı bünyesinde 2011-2014 yılları arasında görev alan Alpay, T.B.M.M’deki görevinden genel seçimlerde milletvekili adayı olmak üzere ayrıldı. 25. Dönem İstanbul Milletvekili A. Adayı olan Alpay, 2015-2018 yılları arasında Kalkınma Bakanlığı, 2018-2019 yılları arasında ise Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde ki  Türkiye İstatistik Kurumunda  görev yapmış ve kurum tarafından 2016, 2017 ve 2018 yıllarında Teşekkür Belgesi ile taltif edilmiştir. Hali hazırda iş hayatına Birevim A.Ş. bünyesinde Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı ve Bir Gelecek Genel Müdürü olarak devam etmektedir.
SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI ve FAALİYETLER
Mustafa Alpay, sivil toplum örgütlerinde aktif olarak çalışmaya ve hizmet etmeye küçük yaşlarda başlamıştır ve halen devam etmektedir. İlk tecrübelerini Milli Gençlik Vakfı ve Refah Partisi gençlik kolları bünyesinde çalışarak edinen Alpay, sonrasında Gençlik Kuruluşları Birliği Kurucular Kurulu ve İcra Kurulu Üyeliği (2012- 2015), Genç TÜMSİAD 1,2 ve 3. Dönem Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeliği – Dış İlişkiler Başkanı, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Merkez  Çalışan Gençlik Yönetim Kurulu Üyeliği (2015-2017), Genç Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) Yönetim Kurulu Üyeliği (2014-2016), Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED) Yönetim Kurulu Üyeliği (2016-2018), Kavacık Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği (2015-2017) – Denetim Kurulu Başkanlığı (2017-2018) görevlerinde bulunmuştur.
Hali hazırda Beşeri ve İktisadi Kalkınma Derneği Genel Başkanlığı, Elazığ Basketbol Kulübü Başkan Yardımcılığı, Münevver Bilim İnsanları ve Akademisyenler Derneği (MÜBİAD) Yönetim Kurulu Üyeliği ve Elazığ Dernekler Federasyonu (ELFED) Disiplin Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmektedir.
Sivil toplum faaliyetlerine yönelik yürüttüğü çalışmalar vesilesi ile bir çok Kamu kurum ve kuruluşları tarafından takdir ve teşekkür belgeleri ile taltif edilmiştir.
Gençliğin sorunlarına çözümler üretmek amacıyla 2014 yılı içerisinde çeşitli okullardan gelen taleplerin artması ile birlikte “O değil sen!” konsepti altında liseli gençler ile buluşarak gençliğin sorunları ve tecrübe paylaşımı konferansları vermektedir. Ayrıca üniversitelerde de ”Gençlik ve Sivil Toplum İlişkisi” ve ” Yeni Türkiye de Gençlik Politikaları ” başlıkları altında söyleşilere katılmaktadır. ” Yeni Türkiye de Gençlik Politikaları ” kavramını bir rapor halinde ortaya çıkaran Alpay, bir çok ulusal televizyon kanalında Televizyon programlarına katılarak gençlik politikalarının önemine dikkat çekmiş ve ülkemizde gündem olmasını sağlamıştır.
Kaleme aldığı ” Türkiye’nin Gençlik Politikaları ” kitabını 2017 yılında yayınlayan Genel Başkanımız Mustafa Alpay,  Milat Gazetesinde ‘’ Genç Vakit ‘’ köşesinde haftalık yazılar yazmanın yanı sıra  çeşitli gazete, dergi ve haber sitelerinde de köşe yazarlığı yapmaktadır.